Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.
A Szeleta-barlang jelentős közép-európai őskőkori lelőhely. A középső felső paleolit átmeneti időszak Szeletien (Szeletai) kultúrája innen kapta a nevét. A barlang az első kiásott őskőkori lelőhelyünk, ezért a dokumentáció felbontása nem éri el a ma megkövetelt szintet. Emiatt a barlang rétegsorára alapozott régészeti időrend instabil lábakon ál. A Lengyel Tudományos Akadémia Állatrendszertani és Evolúciós Intézete pályázatot nyújtott be a lengyelországi Nemzeti Tudományos Központhoz 2022 nyarán azzal a céllal, hogy a lengyelországi Nietoperzowa és a magyarországi Szeleta-barlangban feltárásokat végezzen a középső felső paleolit átmeneti időszak két emblematikus kortárs kultúrájának, a Jerzmanowicien és a Szeletien paleo-humánökológiai tanulmányozására. Ebben a projektben a Magyar Nemzeti Múzeum Nemzeti Régészeti Intézete vezeti és koordinálja a régészeti feltárást és a tudományos munkát. A projekt költségeit – a magyarországi partner helyi autós közlekedését kivéve – teljes mértékben a pályázat összege állja. A vizsgálatok között szerepel radiokarbon datálás, stabil izotóp mérések, az üledék emberi DNS tartalmának megismerése, és teljes üledékföldtani elemzés.
 
 
Az ásatáson kevés üledék aprólékos feltárása szerepel, azért, hogy minél pontosabban rögzíthessük az ember nyomait és a lehető legprecízebben tudjuk korrelálni a környezeti változásokkal.
 
A Szeleta-barlang főfolyosójának hátulsó részében tervezzük a feltárást 15 négyzetméteren a megmaradt rétegsor teljes mélységének, amely itt eléri a 4 métert. Itt a legteljesebb az a régtegsor, amelyben a Szeletien leletei megtalálhatók. A legfelső réteg (4.) a Szeletien utáni korszakhoz kapcsolódik és az alatta lévő (3.) réteg tartalmazza a Szeletien időszakát.
 
Az eredmények várhatóan megoldják azt az évtizedek óta fennálló régészeti problémát, hogy mi is a Szeletai kultúra